Partnereink részére komplett megoldásokat szállítunk ... Elektromos rendszerek tervezése, a komplett berendezések gyártása, helyszíni beüzemelése ... Villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok elvégzése ... Egyedi fejlesztésű mikrovezérlős elektronikák ...

Fejlődő világunkban a villamos biztonságtechnika már lassan egy külön tudománnyá növi ki magát, amit kormányrendeletek alapján szabályoznak és területileg illetékes hatóságok ellenőriznek. A hatóság szerencsétlen esetben akár büntetni is kényszerül, de csak a közérdek biztosítása céljából. A villamos biztonságtechnika egyik alappillére az érintésvédelem. Az érintésvédelem tulajdonképpen a villamos áramütéses balesetek megelőzésére tett védelem. Annak eldöntésére, hogy a villamos berendezés létesítése valóban minden szakmai biztonsági előírás figyelembevételével történt-e, a jogszabályokban előírt felülvizsgálat elvégzése során győződhetünk meg.

Az ellenőrzési rendszer szempontjából kétféle ellenőrzést különböztetünk meg:

- a villamos berendezés első ellenőrzése, az elkészülés után az üzembe helyezés előtti ellenőrzés
- időszakos, az üzembevétel utáni ellenőrzés
 
Az első ellenőrzés keretein belül, minden villamos berendezést, a kivitelezés során és annak befejezésekor, még a beüzemelés előtt, ellenőrizni kell. A szabvány teljes körű vizsgálati programot határoz meg, amit arra jogosult felülvizsgáló végezhet el. A felülvizsgálat szemrevételezéses és méréses vizsgálatokból épül fel.

A szemrevételezéses ellenőrzések alkalmával legalább a következők kerülnek ellenőrzésre (amennyiben az adott berendezésre értelmezhető):

- áramütés elleni védelmi mód
- védelmi eszközök kiválasztása és beállítása
- nulla- és védővezető jelölése
- kapcsolási rajzok, figyelmeztető és készülék feliratok megléte
- védővezetők megléte, jelölése, helyes csatlakoztatása

 A műszeres ellenőrzések alkalmával a következők ellenőrzését követeli meg a szabvány előírása (amennyiben az adott berendezésre értelmezhető):

- vezetők folytonosságának vizsgálata
- villamos berendezés szigetelés ellenállásának mérése
- a SELV és PELV által védett berendezésrészek ellenőrzése
- a padozat és fal ellenállásának / impedanciájának mérése
- a táplálás önműködő lekapcsolásával megvalósított védelem ellenőrzése
- kiegészítő védelmek ellenőrzése
 
Az üzemszerűen használatban lévő villamos berendezéseket a 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet szerint munkahelyen legalább 3 évenként ismétlődő, időszakos felülvizsgálatot kell elvégezni. A felülvizsgálati időt az üzemeltetési körülmények és a környezet figyelembevételével kell megválasztani. A felülvizsgálatok során a korábbi évek jegyzőkönyveinek eredményeit és az elvégzett javításokat is figyelembe kell venni.  

 Az esedékes felülvizsgálat alkalmával a következők ellenőrzését követeli meg a szabvány előírása (amennyiben az adott berendezésre értelmezhető):

- az áramütés elleni és túláramvédelmi berendezések beállításaink és működésének ellenőrzése, beleértve az áramvédő kapcsolókat is
- a berendezés biztonságának állapotát és azt hogy a biztonság nem csökkent
- jegyzőkönyvben rögzíteni kell a berendezés feltárt hiányosságait és hibáit

Az érintésvédelem időszakos ellenőrzésére a 22/2005. (XII. 21.) FMM rendelettel módosított 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet szerint, időszakosan kerül sor:

- kisfeszültségű rögzített berendezések esetén: 3 évente
- a KLÉSZ hatálya alá tartozók esetén: 6 évente szerelői ellenőrzés
- áramvédő kapcsolók esetén: havonta szerelői ellenőrzés
- kéziszerszámok és hordozható biztonsági transzformátorok esetén:  évente szerelői ellenőrzés

Az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat eredménye Minősítő iratban kerül rögzítésre.  Ha valamely vizsgálat eredménye nem megfelelő, akkor a hibát javítani kell és a javítás után a vizsgálatot meg kell ismételni.


Az oldalon szereplő információk tájékoztató jellegűek, cégünk minden jogot fenntart.

Tervezés

1.jpg

Kivitelezés

6.jpg

Termékek

4.jpg
Tuesday the 14th. © 2008 - MZ-ELECTRIC KFT. - Erősáramú és Automatizálási Mérnök Iroda - Joomla Templates