Épületek építmények villámvédelmi felülvizsgálata
A villámvédelem célja, az emberek, az épületek, az építmények és berendezéseik védelme a villámcsapások káros hatásai ellen. A villámvédelem fontos részét képezi, az életvédelem, a tűzvédelem és a vagyonvédelem. A villámvédelemre, fontossága miatt jogszabályi követelmények vannak felállítva. A villámvédelem létesítéskori valamint utólagos felülvizsgálatát a jogszabályi előírások alapján, arra jogosult felülvizsgáló végezheti.
A villámcsapás igen komoly károsító hatásokkal rendelkezhet, ilyenek lehetnek például a villám:
- gyújtóhatása
- olvasztó hatása
- dinamikus erőhatásai
- indukált feszültség hatásai
Ezek ellen a káros hatások ellen véd a megfelelően telepített és felülvizsgált villámvédelmi rendszer. A villámhárító a villámcsapást felfogja és a földbe vezeti le. Tehát a villámvédelem a villámcsapás nem tereli el, nem gátolja meg, de a káros hatásokat erősen képes csökkenteni.
Az épületek "külső" villámhárító berendezése, ami az elsődleges hatásoktól véd, alapvetően három fő részből áll:
- felfogó
- levezető
- földelő
A másodlagos hatások következtében azonban az épületen belül is szükséges védőintézkedéseket tenni, elsősorban a villamos berendezések védelmének érdekében, hiszen keletkezhetnek olyan mértékű kisülések, átütések, amelyek a villamos berendezések meghibásodását, üzemképtelenné válását eredményezhetik. A belső villámvédelem az előzőekben ismertetett úgynevezett másodlagos hatásokból eredő károk ellen véd.
A villámhárító berendezés első felülvizsgálatát a létesítéskor, az átadás előtt kell elvégezni, majd később a felülvizsgálat az OTSZ térségbesorolása alapján időszakosan végzendő!
A villámvédelem felülvizsgálatának eredménye Minősítő iratban kerül rögzítésre. Ha valamely vizsgálat eredménye nem megfelelő, akkor a hibát javítani kell és a javítás után a vizsgálatot meg kell ismételni.
Az oldalon szereplő információk tájékoztató jellegűek, cégünk minden jogot fenntart.